מה המחקרים האלו בדקו

  1. חוקרים ממרכז המחקר של יוקוהמה ערכו מחקר על ריח רע מהרגליים. הם הסיקו שאנשים שחושבים שיש להם ריח רע מהרגליים -אכן יש ריח רע מהרגליים ולאנשים שחושבים שאין להם ריח רע מהרגליים – באמת אין.

2. תרופות פלצבו יקרות יעילות יותר מתרופות פלצבו זולות (מקור)

 המתמטיקאי פרופ' אליהו ריפס ושותפיו לחקר הצופן התנ"כי, ופרופ' דן אריאלי עמלו על מחקר שבו הוכחו כי תרופות פלצבו יקרות הן יעילות יותר מתרופות פלצבו זולות.

3. ב- 1990 התפרסם בכתב עת למניעת מחלות חניכיים (פריודונטולוגיה) מחקר שבדק אם אנשים מעדיפים חוט דנטלי עם שעוה או בלי שעווה.

המסקנה הייתה שאנשי מעדיפים חוט דנטלי עם שעווה (מקור).

4. נשימה דרך נחיר אחד תעשה אותך חכם יותר

כתב העת הבינלאומי למדעי המוח פרסם מאמר שבו דיווח על השפעת נשימה חד צדדית שנכפית על הנחיריים על קוגניציה (תהליכי רכישת ידע, עיבודו ויישומו).

במילים אחרות האם נשימה דרך נחיר אחד הופכת אותך לחכם יותר? המסקנה הייתה שכן. (מקור)

5. השפעת המים על דחיסות הקורנפסלקס.

מכון המחקר למזון בבריטניה ביצע ניתוח מעמיק על דגני בוקר ספוגים שהכותרת שלו היתה: "מחקר על ההשפעה של תכולת המים על התנהגות הדחיסה של הקורנפלקס".

מסקנות המחקר הסכימו עם מחקרים אחרים שגבי השפעת כמות המים על דגני הבוקר (מקור).

6. לבישת תחתונים בלבד במזג אוויר קר ורטוב

מכון מחקר בנורווגיה והאוניברסיטה הטכנולוגית בדנמרק פרסמו מאמר מחקר שמוכיח מעבר לכל ספק שלבישת תחתונים רטובים במזג אוויר קר אינה רעיון טוב.

כותרת המאמר המלאה הייתה " השפעת לבישת תחתונים רטובים על תגובה טרמית ונוחות טרמית בקור" (מקור)

7. אוניברסיטת אסטון בבריטניה שיחררה מאמר שמוכיח שטוסטים נוטים ליפול על הצד המרוח בחמאה. המאמר פורסם בכתב העת האירופאי לפיזיקה. (מקור)

מסתבר שהכל קשור לגובה השולחן. הם טוענים שמהרגע שהטוסט נופל מקצה השולחן, יש לו זמן להשלים חצי סיבוב בלבד.

8. אוניברסיטת בית החולים של ציריך, האוניברסיטה לרפואה של קנסאי באוסקה (יפן) ומכון המחקר לטכנולוגיה נוירולוגית ערכו מחקר עם תקציב עצום שבו חקרו את תנועות גלי המוח באנשים שלועסים מסטיקים מסוגים שונים. 

המסקנות הראו שלעיסת מסטיק רגיל הובילה לעלייה בגלי האלפא וירידה בגלי בטא, ולעיסת מסטיק בעל טעם וארומה הגבירה את גלי האלפא וגם את גלי הביתא. בנוסף לעיסת המסטיק עם הטעם והארומה גרמה לשינוי בהרכב גלי התטא באזור הפרונטלי של המוח (מקור).

9. אוניברסיטת ווילקס בשיתוף פעולה עם חברה בשם "מוזק אחזקות" בנו מחקר שהראה ששמיעת מוזיקת מעליות מגרה את מערכת החיסון ועשוייה למנוע התקררות.

קבוצה של 66 סטודנטים נחשפה לאחד מארבעת המצבים האלו: 30 דקות של קליקים, 30 דקות של שקט, 30 דקות של מוזיקת אווירה של מעליות ו- 30 דקות של מוזיקת רדיו. החוקרים מצאו שרק בקבוצה שהקשיבה למוזיקת האווירה הייתה עליה בIgA (מקור).

IgA הינו פרוטאין המיוצר בתאי הפלזמה ויש לו תפקיד מרכזי במערכת החיסון שלנו.

10. ב- 1996 פורסם מחקר בכתב העת לפסיכולוגיה אנליטית שכותרתו "הפלצות כמכניזם של הגנה נגד אימה שלא תתואר"

במאמר מתואר מקרה של התינוק המאומץ פיטר. פיטר נולד מוקדם מדי וסבל מאישפוזים וניתוחים רבים. בגיל חודשיים הוציאו אותו רשויות הרווחה מבית אימו עקב הזנחה. למרות שההתפתחות שלו היתה מוטלת בספק עקב מעבר בין מטפלים רבים, פיטר שמר על רצון עז להתחבר לאנשים והראה גמישות מולדת יוצאת דופן. פיטר פיתח מנגנון הגנה יוצא דופן, הוא השתמש בריח הגוף שלו ובפלוצים כדי לשמור על עצמו כשהרגיש שהוא נמצא בסכנה אימתנית. מסתבר ששהייה בסביבה המוכרת שלו הקלה עליו מלהתפרק לגמרי כשהרגיש בסכנה (מקור).

אנשים התעניינו גם בכתבות האלו:

"לנצח את הסטטיסטיקה" – קורס אונליין 

במבוא לסטטיסטיקה א' של האוניברסיטה הפתוחה:

אם גם אתם חוששים ממתמטיקה 

אם נמאס לכם לשבת בשיעורים בלי להבין על מה המורה מדבר

אם אתם רוצים הפעם להצליח לעבור את הקורס מבוא לסטטיסטיקה א' – אתם יכולים. 

זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. 

קורס תמציתי וקליל שעושה סדר בבלגן.

הורידו את חוברת הסיכומים לקורס מבוא לסטטיסטיקה ותתחילו כבר עכשיו להצליח.

הקורס בנוי כך שלא תצטרכו להגיע כלל לשיעורים בכיתה, כל ההסברים והתרגולים נמצאים כבר בקורס עצמו.