האם שתיית קפה יכולה לעזור

איזה הבדל יכולות לעשות כמה שנים: לפני שנים מועטות רופאים למדו על הסכנות שבקפה – איך קפה יכול להעלות לחץ דם, להעלות את הדופק, לפגוע באיכות השינה ואולי אפילו לגרום לסרטן. 

אולם היום ארגון הבריאות העולמי (WHO-World Health Organization) הסיר את הקפה מרשימת המזונות שעלולים לגרום לסרטן ויש אפילו מחקרים הרומזים שקפה עשוי להיות טוב עבורנו. כל כך טוב שייתכן שרופאים יתחילו להמליץ עליו.

מה השתנה? האם השינוי הזה נובע רק מעובדות?

בעשורים האחרונים הקפה היה אחד המרכיבים התזונתיים הנחקרים ביותר. התוצאות של המחקים הן בעיקר חיוביות: קפה נקשר לתוחלת חיים ארוכה יותר (שלוש עד ארבע כוסות קפה ביום). מחקר שנעשה בנובמבר 2015 מצא שלאנשים ששותים קפה יש סיכון מופחת של 8%-15% למוות מוקדם. וככל שצריכת הקפה עולה הסיכון למוות מוקדם יורד. (מקור)

מחקרים אחרים מצאו שקפה עשוי להפחית את הסיכון ל:

  •  מחלות קרדיווסקולריות (כולל התקפי לב, כשל לבבי ושבץ)
  •  סכרת מסוג 2
  •  פרקינסון
  • סרטן שלפוחית השתן והכבד
  • שחמת הכבד
  •  גאוט

קצת על המחקרים שנעשו בנושא קפה:

מחקר שנעשה על חצי מיליון אנשים בבריטניה מצא שלאנשים ששותים כוס קפה אחד או יותר ביום יש סיכוי נמוך יותר למות מוות מוקדם.

המחקר, שפורסם ב- Journal of American Medical Association מצא שהסיכוי למוות מוקדם אצל אנשים ששותים כוס קפה אחד ביום, נמוך ב- 6% מאנשים שלא שתו קפה כלל, והסיכוי למוות מוקדם פוחת ל- 16% בקרב אלו ששתו 6 כוסות קפה ביום.

כותבי המחקר אומרים שתוצאת אלו הופכות את הקפה לחלק מתזונה בריאה. (מקור)

איך הגיעו למסקנת המחקר:

המחקר נעשה על ידי UK Biobank שהוא מוסד מחקרי שעוקב אחר מצבם הבריאותי של 500,000 משתתפים מתנדבים ומספק מידע למחקרים אקדמאיים ותעשייתיים בבריטניה.

החוקרים שערכו את המחקר, הם ממוסדות שונים, שביניהם גם המכון הלאומי לחקר הסרטן והמכון הלאומי לבריאות (The National Cancer Institute and The National Institute of Health). המחקר רצה לבדוק אם הקפה מזיק או מועיל. המחקר כלל מידע על מספר כוסות הקפה ששותים אנשים, באיזה תדירות ואיזה סוג קפה (כולל קפה נטול קפאין), צריכת האלכוהול שלהם, השכלה, פעילות גופנית של המשתתפים וכן האם הם מעשנים.

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון התנהגויות והרגלים שעשויים להזיק לבריאות, כמו עישון ואלכוהול, הם מצאו שמספר האנשים שמתו מוות מוקדם היה קטן יותר בקרב שותי הקפה. כמו כן, לאלו ששתו קפה הייתה נטייה קטנה יותר למות ממחלות לב, סרטן וממחלות נוספות.

החוקרים מצאו שאין משמעות לסוג הקפה שאנשים שתו: אינסטנט, מגורען או נטול קפאין. (מקור)

מחקרים אחרים מסכימים על תוצאת מחקר זו:

מחקר נוסף שנעשה בשנה שעברה הגיע למסקנה דומה.

כאשר המכון הלאומי למחקר הסרטן והאימפריאל קולג' של לונדון חקרו חצי מיליון אנשים מ- 10 מדינות אירופאיות שונות, הם מצאו שצריכה גבוהה של קפה קשורה לסיכוי נמוך יותר למוות מכל הסיבות ובמיוחד מחלות לב ומעיים.

לפי מחקר של אוניברסיטת סאות' האמפטון נמצא שלקפה יש חשיבות במניעת סרטן הכבד, אולם רק בקפה עם קפאין, וצריכת ספל אחד של קפה (עם קפאין) מורידה את הסיכון למחלות סרטן ב- 20% ושתיה של 2 ספלים או יותר מורידה את הסיכון ב- 35%.

קסם בספל?

מה יש בקפה שעושה את זה?

חוקרים מצאו שיש בקפה מרכיבים חיוניים. הפולים הקלויים הם תערובת מורכבת של למעלה מ- 1,000 תרכובות ביואקטיביות ולחלקן יש פוטנציאל רפואי אנטיאוקסידנטי, אנטי חיידקי ואני סרטני.

מחקר "מטרייה" שיצא בשנה שעברה וסקר מעל 200 מחקרים קיימים על ההשפעה של קפה, מצא שההשפעה הטובה ביותר מגיעה משתיה של 3-4 ספלי קפה ביום. אולם המחקר קבע ששתיית קפה עלולה להזיק בזמן הריון. צריכה גבוה של קפה בהריון קשורה למשקל תינוק נמוך ולידה מוקדמת. כמו כן, המחקרים הראו שצריכת קפה גבוהה קשורה להגדלת סיכוי לשברים בעצמות אצל נשים.

אף אחד מהמחקרים לא יכול להצביע על הסיבה לכך שהקפה קשור להורדת סיכון למות מוקדם אבל כולם הצביעו הקשר בין מניעת מוות מוקדם וצריכת קפה.

בסה"כ מחקר ה"מטרייה" סיכם את ממצאיו בכך ששתיית קפה היא "בטוחה" בדרך כלל ב"מינונים רגילים", וכן שיש להמשיך במחקרים כדי להבין את השפעת הקפה על בריאותינו.

צריכת קפה בעולם:

כמה קפה שותים בישראל?

ישראל היא מדינה קטנה בהשוואה למדינות האירופאיות, אולם מעניין שהישראלים צורכים בממוצע 3.5 כוסות קפה לאדם ביום, שזה הרבה, אפילו בהשוואה לאיטליה, שבה שותים 3 כוסות קפה בממוצע לאדם. ישראל נחשבת לאחת מ- 10 המדינות המובילות בצריכת הקפה. שוק הקפה בישראל עומד על 3.5 מיליארד ש"ח בשנה. תרבות שתיית הקפה בישראל מחוץ לבית התפתחה בשנות ה- 90, כשהוקם הסניף הראשון של רשת אספרו בר בתל אביב ב-1992 והקמת הסניף הראשון של ארומה בירושליים שנתיים אחר כך ב- 1994. כיום שולטות בשוק הקפה בארץ רשתות הקפה הגדולות שמהוות שליש מתוך 1,500 בתי הקפה בישראל.

"

הסניף הראשון של ארומה בירושליים

אנשים שקראו התעניינו גם בפוסטים האלו:

"לנצח את הסטטיסטיקה" – קורס אונליין 

במבוא לסטטיסטיקה א' של האוניברסיטה הפתוחה:

אם גם אתם חוששים ממתמטיקה 

אם נמאס לכם לשבת בשיעורים בלי להבין על מה המורה מדבר

אם אתם רוצים הפעם להצליח לעבור את הקורס מבוא לסטטיסטיקה א' – אתם יכולים. 

זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. 

קורס תמציתי וקליל שעושה סדר בבלגן.

הורידו את החוברת החינמית של הקורס "לנצח את הסטטיסטיקה ותתחילו כבר עכשיו להצליח.

הקורס בנוי כך שלא תצטרכו להגיע כלל לשיעורים בכיתה, כל ההסברים והתרגולים נמצאים כבר בקורס עצמו. 
 

לתקופה מוגבלת : 450 ש"ח בלבד במקום 580 ש"ח 

הירשמו כבר עכשיו ותחסכו עד אלפי שקלים!!!