סטטיסטיקות מדהימות על

1. תוחלת החיים של האדם ב- 50 השנים האחרונות גדלה יותר ממה שהיא גדלה ב- 2000 השנים האחרונות (מקור).

יש קושי לדעת מה הייתה תוחלת החיים בעולם העתיק, אך ידוע שהיא הייתה קצרה בהרבה מזו המקובלת כיום.
תוחלת החיים בתקופת האימפריה הרומית (מימי אוגוסטוס ועד לפני כ- 1500 שנה) מוערכת ב- 25 שנה. נתון זה משופע רבות מתמותת תינוקות. לילדים שהגיעו לגיל 5 הייתה תוחלת חיים של 45 שנה. בימי הביניים (לפני כ-1500-500 שנה) תוחלת החיים הייתה נמוכה יחסית ומוערכת ב -25-30 שנה בעיקר בגלל תמותת תינוקות גבוהה והיגיינה לקויה. סוף המאה ה- 19 הגיעה תוחלת החיים בארצות המפותחות ל- 50 שנה ובאמצע המאה ה- 20 ל- 65 שנה. הגידול נבע בעיקר משיפור בהגיינה (רק במאה ה-19 הבינו הרופאים שיש לשטוף ידיים לפני כל ניתוח, טיפול או לידה).

2. משקלו של העור הוא כ- 15% ממשקל הגוף שלנו והוא מתחלף בממוצע 900 פעמים במהלך החיים (מקור)

העור, בבני האדם, המכסה כמעט את כל שטחו של הגןף ותופס 15% ממשקלו, הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. העור משתייך למערכת הכסות, אשר כוללת גם את השיער, בלוטות הזיעה ואיברי החישה השונים המצויים בעור. העור הינו חלק ממערכת החיסון שכן רבים מתאי הדם הלבנים כלל אינם שוכנים בדם אלא ברקמות השונות של העור. עוביו של העור משתנה בחלקי הגוף השונים. בכפות הרגליים, למשל, יכול עוביו להגיע לסנטימטר אחד ואילו באיזור המצח קטן עוביו ממילימטר.

2. 80% מהאנושות חיה על פחות מ-10$ ליום (מקור)

בעולם חיים 7,442,000,000 בני אדם. 
כמעט מחצית מאוכלוסיית העולם, כ-3 מיליארד איש חיים על פחות מ- 2.5$ ליום.
828 מיליון איש בהודו חיים על פחות מ- 2$ ליום.
ל-858 מיליון איש בעולם אין גישה למים ראויים לשתייה. (מקור)

3. אמריקאי ממוצע (בגיל 18+) בילה 2:51 שעות ביום בטלפון הנייד ב- 2017 שזה בערך 86 שעות בחודש!!! (מקור)

4. בני נוער מבלים כמעט 9 שעת ביום במדיה החברתית (מקור

על פי הסקר שנערך עבור common sense media  חצי (50%) מבני הנוער מרגישים שהם מכורים לטלפון שלהם, 59% מההורים חושבים שבני העשרה שלהם מכורים לטלפונים שלהם. 66% מההורים חושבים שבני הנוער שלהם מבלים יותר מדי זמן בטלפון ו- 52% מבני הנוער מסכימים איתם. (מקור

5. אנשים שיש להם קהילה יציבה של חברים חיים עד 4 שנים יותר מאנשים ללא קהילת חברים יציבה.

מחקר חדש הראה שאנשים עם קהילת חברים יציבה מגדילים את סיכויי ההישרדות שלהם בעד 50% לאורך תקופות החיים השונות. קהילת חברים יעילה להפסיק לעשן וכמעט פי 2 יותר יעילה ופעילות גופנית במונחים של הורדת הסיכויים למוות. (מקור)

6. אם אתם יושבים 3 שעות כל יום, אתם מורידים את תוחלת החיים שלכם בשנתיים. (מקור)

וצפייה בטלוויזיה במשך יותר משעתיים ביום מעלה את הסיכון למוות ב- 19%.

7. אדם ממוצע יכול לשרוד כמעט חודשיים בלי לאכול!!! (מקור) ואת/ה?

8. אם כל בני האדם ישטפו ידיים היטב, ניתן יהיה להציל כמעט מיליון איש כל שנה (מקור)

שטיפת ידיים עם סבון ומים היא הדרך הטוב ביותר להפחית את מספר החידקים שעליהן ברב המיקרים. יש להרטיב את הידיים היטב במים זורמים ולשים סבון, לשפשף היטב את הידיים ולשים לב לנקות גם בגב כף היד ובין האצבעות לפחות 20 שניות, לשטוף היטב את הידיים מתחת למים זורמים ולייבש את הידיים במגבת נקייה או בזרם אוויר. אם מים וסבון אינם נמצאים אפשר להשתמש באלכוהול 60% לפחות.

9. כל סיגריה מורידה את תוחלת החיים ב- 11 דקות!!! (מקור)

המחקר התפרסם ב- British Medical Journal ומבוסס על ההבדל בתוחלת החיים בין גברים מעשנים ושאינם מעשנים והערכה לגבי מספר הסיגריות הממוצע של אדם מעשן. החוקרים, מאוניברסיטת Bristol, השתמשו בנתונים על תוחלת חיים ממחקר גדול אחר שנעשה על ידי מומחה הסרטן  Professor Sir Richard Doil. הם הסיקו שתוחלת החיים של מעשנים קטנה ב- 6.5 שנים מזו של הלא מעשנים. כמו כן הם הסיקו שאם אדם מעשן את מספר הסיגריות הממוצע בשנה (5772) מגיל 17 עד גיל 71 הוא יעשן כמעט 312,000 סיגריות בחייו. בהתבסס על מספרים אלו הם הגיעו למסקנה שכל סיגריה מקצרת את חייו של האדם ב- 11 דקות. 
חישבו על זה…

10. שינה של פחות מ- 7 שעות או יותר מ-8 שעות בלילה מגדילה את הסיכון למוות ב- 17%-24%.

 חוקרים עקבו אחרי 21,000 תאומים במשך 22 שנים. התאומים נשאלו לגבי הרגלי השינה שלהם ונבדק גיל המוות שלהם. תאומים הם אידיאליים למחקרים כיוון שבדרך כלל הם חולקים אותם תנאים סביבתיים וכן גנים דומים או זהים. לכן החוקרים יכולים לבודד את השפעת השינה על תוחלת החיים.
הנחקרים נשאלו בתחילת המחקר ו- 22 שנים לאחר מכן. השאלות היו לגבי זמן שינה, הרגלי שינה, איכות השינה ותרופות לשינה. המחקר גילה כי זמן השינה האופטימלי הוא בין 7 ל-8 שעות. (מקור)

11. כ- 40 מיליון אנשים בארה"ב מגיל 18 ומעלה שהם 18.1% מהאוכלוסיה מאובחנים עם חרדה שהיא המחלה הנפשית הנפוצה ביותר בארה"ב.

 אולם רק 36.5% מהחולים בה מטופלים. אנשים עם הפרעת חרדה הולכים לביקור אצל הרופא פי 3-5 פעמים יותר מאדם שאינו מאובחן עם חרדה. כמו כן הסיכוי שלהם להתאשפז גבוה פי 6 מזה של אדם ללא חרדה. כמעט מחצית מהאנשים הסובלים מדיכאון מאובחנים עם חרדה. (מקור)

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

מבוא לסטטיסטיקה א' שיעורים
מבוא לסטטיסטיקה א' האוניברסיטה הפתוחה

"לנצח את הסטטיסטיקה" – קורס אונליין 

במבוא לסטטיסטיקה א' של האוניברסיטה הפתוחה:

אם גם אתם חוששים ממתמטיקה 

אם נמאס לכם לשבת בשיעורים בלי להבין על מה המורה מדבר

אם אתם רוצים הפעם להצליח לעבור את הקורס מבוא לסטטיסטיקה א' – אתם יכולים. 

זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. 

קורס תמציתי וקליל שעושה סדר בבלגן.

הורידו את החוברת החינמית של הקורס "לנצח את הסטטיסטיקה ותתחילו כבר עכשיו להצליח.

הקורס בנוי כך שלא תצטרכו להגיע כלל לשיעורים בכיתה, כל ההסברים והתרגולים נמצאים כבר בקורס עצמו. 
 

לתקופה מוגבלת : 450 ש"ח בלבד במקום 580 ש"ח 

הירשמו כבר עכשיו ותחסכו עד אלפי שקלים!!!