סטטיסטיקות מדהימות על

כשאנחנו חושבים על אהבה אנחנו בדרך כלל מדמיינים זוג מחזיק ידיים או נוסע יחדיו לעבר השקיעה.

אולי אתם מדמיינים שאתם כיצד אתם מתאהבים בגבר או אשת החלומות. אולי יש לכם רשימה של תכונות שאתם רוצים שיהיו להם. העניין הוא שתהליך ההתאהבות כולל הרבה אלמנטים ביולוגיים. התאהבות זה דבר מרגש כל כך. הצבעים נראים חיים יותר, מכשולים נעלמים לנו וכל העולם נראה יפה יותר. חלק מהרגשות החזקים האלו נגרמים עקב שחרור של כימיקלים במוח.

למרות שמדע ההתאהבות לא כ"כ רומנטי, מרתק להבין את המורכבות של הגוף שלנו ולראות את הסטטיסטיקות שאנחנו יוצרים.

1. אנחנו נמשכים לאנשים עם מערכת חיסון שונה משלנו. 30111

במחקר שנעשה כל ידי Claude Wedekind מאוניברסיטת שוויץ, נתנו לנשים להריח טי שירטים של גברים. במחקר גילו כי נשים העדיפו בעיקביות את הריח בחולצות של הגברים שהיתה להם מערכת חיסון שונה משלהן.(מקור)

2. התאהבות היא התמכרות בדיוק כמו קוקאין וניקוטין. 0111

בזמן התאהבות מופרש בגוף שלנו חומר שנקרא דופמין. הדופמין מופרש גם כאשר משתמשים בקוקאין או מעשנים סיגריה. הוא זה שנותן לגוף "בוסט" של אושר ועונג שגורם לסמים האלו להיות כ"כ ממכרים. (מקור)

האנתרופולוגית ד"ר הלן פישר מאניברסיטת רטגרס בארה"ב חקרה את ההבדלים בין גברים ונשים באבולוציה של רגשות אנושיים. ד"ר הלן פישר ערכה עם קבוצת חוקרים סריקות מוח בקרב צעירים מאוהבים. הם מצאו שאהבה מעוררת פעילות מוגברת באזורים רבים. "אחד המרכזים הוא בדיוק אותו אזור במוח שמגיב לעוררות מקוקאין" (מקור)

3. אהבה יכולה ממש לשגע אותך. 30111

רמות זהות של סרטונין נמצאו באנשים מאוהבים אהבה עיוורת ואנשים עם OCD שהיא הפרעה חרדתית. (מקור)

הנה דוגמה לשיחה של מטופלת עם הפסיכולוגית שלה, אולי זה נשמע לכם מוכר: "שלחתי לו הודעה ב- 11 בבוקר, יום אחרי הדייט שלנו. כשהגיע ארבע אחה"צ והוא עדיין לא כתב לי בחזרה, נכנסתי למשבר. הייתי חרדתית ובדקתי את הטלפון שלי באובססיביות כל הזמן, חשבתי שבטח לא מצאתי חן בעיניו והייתי כל כך מבולבלת! יכול להיות שהוא לא נמשך אלי כי אני שלחתי לו הודעה קודם? הייתי בטוחה שהדייט היה מוצלח ושהיה כיף ערב קודם. הייתי משוכנעת שמצאתי חן בעיניו!"

מה קורה בעצם? האישה הזו בודקת את הטלפון שלה כל שנייה. יש לה קושי להתרכז במשהו אחר. היא מבולבלת בקשר לעצמה או במילים אחרות היא מתחרפנת! היא לא חושבת בצורה הגיונית ובהירה והרגשות שלה משתלטים עליה. 

בוא נאמר לדוגמה, שאתה נמצא במצב של פאניקה בגלל שלא שמעת מהשותף הרומנטי שלך. ואז אתה נותן לעצמך להניח שזה בגלל שהוא לא מחבב אותך. כתגובה לתחושה הזו, אתה נסוג. אתה מחכה עוד קצת ושולח שוב הודעות טקסט יותר קצרות. אם אותו אדם בעצם מחבב אותך – אם ההנחה שלך שגויה – אז אתה מסתכן בכך שתיתן לו להרגיש שאתה לא ראוי.

אם הוא מרגיש שאתה נסוג, הוא עלול להניח שאתה לא מעוניין בו וזה גורם לו גם לסגת אחורה. וזה שוב גורם לך לסגת אפילו עוד יותר. ופתאום שני אנשים שמתעניינים זה בזה לא מדברים אחד עם השני. כלומר קבלת החלטות שמבוססת על רגשות יכולה להוביל לבעייה.

להשתגע מאהבה זה לא בהכרח דבר רע, במובן מסויים זה מרגש מאד להיסחף לתוך דרמה של סיפור אהבה חדש. אבל לעיתים המקום הזה מרגיש לא בנוח. הוא מלא בפחד וחרדה ולפעמים זה יכול להיות בעיה כי האדם מגיב למשהו שהוא לא אמיתי כאילו זה היה דבר אמיתי לחלוטין. כשאדם מקבל החלטות על בסיס הערכות  שגויות של מה שקורה זה יכול להכניס אותו לבלאגן.

לכן במקום להיכנס לסחרחורת של רגשות והנחות שגויות מומלץ לא להיכנס לפאניקה ולנסות לזכור שמה שלא יקרה, אתה תהיה בסדר. (מקור)

4. אהבה עיוורת היא הכרחית כדי שהזוגיות תשרוד.האוניברסיטה הפתוחה

לא משנה מה אחרים אומרים לך, בן/בת הזג שלך תמיד נראים מושלמיםהאהבה העיוורת הזו הכרחית כדי שנוכל לעבור ל"שלב ההתקשרות", להמשיך להיות יחד ולהוליד ילדים. במחקרים התברר שמאוהבים מוצאים בעצמן תכונות רבות יותר ומתקשים להבחין בין תכונות שבהם לבין תכונות שבבני זוגם (מקור)

חישבו על זה, האם התנשקתם עם עיניים פקוחות או עצומות? כנראה שהמדע הצליח להוכיח ששייקספיר צדק! כלומר אהבה היא באמת עיוורת, אהבה היא מה שאנחנו מרגישים ולא מה שאנחנו רואים.

מדענים בריטים מאוניברסיטת לונדון דיווחו בכתב בעט "NeuroImage" שאהבה רומנית מדכאת "פעילות נורולוגית שקשורה להערכה של מצב סוציאלי או הערכת אנשים אחרים וכן מדכאת רגשות שליליים". נראה שכשאנחנו מתקרבים לאדם אחר ומתאהבים בו, למוח שלנו יש הרבה פחות צורך להעריך את האופי של אותו אדם וליצור רגשות שליליים כלפיו. האהבה שלנו אליו היא עיוורת. זו אהבה שאנו מרגישים, זו לא אהבה שאנו רואים… (מקור)

 
אינסטגרם

5. תאי העצב שלך עובדים טוב יותר בשנה הראשונה של ההתאהבות.30111

הורמון הגדילה משגשג בזמן התאהבות, מה שבעצם אומר שהחושים שלנו חדים יותר ורפלקס המערכת הסימפטטית יעיל יותר.(מקור)

כשאנחנו מתאהבים הגוף משחרר לדם כימיקלים שגורמים לתגובה פיזיולוגית ספציפית. זה מה שגורם לסומק בלחיים, לכפות הידיים להזיע ולקצב הלב לגבור. כשאנחנו מתאהבים הגוף מפריש יותר רכיבים המכילים דופמין, אדרנלין ונורדרינפרין. דופמין גורם לתחושה של אופוריה, האדרנלין והנורדרינפרין גורמים ללב לפעום בקצב גבוה יותר, לחוסר שקט ולהתעסקות יתר בכל מה שקשור להתאהבות. סריקות של MRI מראות שכשאנשים מתאהבים הדבר מגביר את הפעילות של מרכזי העונד במוח. כשאנחנו מתאהבים זרימת הדם באזורים האלו מתגברת. אזורים אלו של המוח מקושרים גם ל- OCD. 

אהבה מפחיתה את הסרטונין, כמו שאפשר למצוא אצל אנשים עם OCD ויכול להיות שזה מסביר למה אנחנו עסוקים בבן אדם אחד בלבד כשאנחנו מתאהבים. (מקור)

6. אהבה רומנטית דומה מבחינה כימית לאהבה בין אמא לתינוק שלה. 30111

בלידה מופרש הורמון אוקסיטוצין המופרש גם באורגזמה. אוקסיטוצין נחשב להורמון השומר על קשר לטווח ארוך.

אוקסיטוצין הוא הורמון שמכווץ את הרחם בזמן הלידה ומקל על הפרשת החלב בזמן הנקה. הוא משמש כמוליך עצבי שממלא תפקיד בקשרים חברתיים ולפי מחקרים עדכניים משפיע על קשרים בין אישיים. (מקור)

7. אנחנו נמשכים לאנשים שדומים במראה ו/או בריח להורים שלנו. 30111

למרות המוזרות, בן זוג שדומה להורים שלנו נראה לנו מנחם. אם את אישה ואבא שלך נהג להריח מבושם מסויים, אז הריח הזה נעשה מוכר ומנחם. (מקור)

8. אנחנו נוטים להתאהב במי שנראה דומה לנו. 30111

אם כבר מדברים על נרקיסיזם, אז לא רק מבנה פנים, צבע שיער וצבע עיניים, אנחנו נמשכים לבני זוג עם נפח ריאה דומה, תעלת אוזן באורך דומה ומטבוליזם דומה. (מקור)

9. גברים נמשכים לסימני פוריות באישה ובעיקר ליחס בין הירכיים, המותניים והטוסיק, ללא קשר למשקל.

נשים נמשכות לגברים עם גוף בצורת V, כתפיים רחבות ומותניים צרות, ירכיים וטוסיק מוצקים ומגיבות לתנועות קטנטנות בפנים שמרמזות על תנועה גבוהה של טסטוסטרון (מקור)

10. בטווח הארוך גברים מתאבלים על פרידה יותר מנשים. 

גברים מתמודדים עם פרידה בצורה  שונה מנשים. סביר להניח שאישה תתקשר לחברה אחרי פרידה ותבלה איתה, אצל גברים זה שונה. גברים בדרך כלל יהססו לחלוק עצב עם החבר המצ'ואיסט שלהם, זה אולי לא נכון אבל זה המצב השכיח.

לנשים יש בדרך כלל יותר ציפיות מהקשר מלגברים. אז כאשר לגבר נהיות ציפיות מהקשר, זה יכול להקשות עליהם לאחר פרידה כיון שהם לא חוו כאלו רגשות בעבר. אם רק עכשיו הם הצליחו לגלות מה זו חיבה אמיתית במערכת יחסים והכל נהרס – הם הופכים לאבודים.

סיבה נוספת שיכולה להיות לכך שגברים סובלים יותר מנשים לאחר פרידה היא שנשים אמנם שותות אלכוהול אבל לא בצרה תחרותית כמו גברים אז הם יפגעו בעצמם יותר מנשים. כמו כן הסטטיסטיקה הראתה שגברים מעשנים הרבה יותר מנשים, נשים הן גם מטפלות טובות ולכן היעדר אישה בחיי גבר גורמת לפגיעה בבריאות שלו.

11. התרפקות עם בן/בת הזוג יכולה להפיג כאבים באופן משמעותי עקב הפרשה של ההורמון אוקסיטוצין.

התרפקות וחיבוקים מגבירים את הפרשת האוקסיטוצין בגוף, שמשפיע על רמת הלחץ שבה אדם מרגיש, עוזר לבריאות הלב ועוד.
חיבוק של 20 שניות מוריד השפעות של לחץ, כולל השפעה על לחץ דם וקצב לב.
חיבוק של 10 שניות ביום יכול להילחם בדלקות, להגביר את מערכת החיסון, להקל על דיכאון ועייפות.
מי שנותן את החיבוק מקבל לא פחות ממי שמקבל אותו, אבל יש מחקרים שמראים שהחיבוקים הבריאים ביותר הם מאדם שאתה בוטח בו (בניגוד לאדם זר) (מקור).
 

12. סדרה של מחקרים הראתה שלזוגות שהיו יותר אסירי תודה זה כלפי זה היה סיכוי גבוה יותר להישאר יחד לאחר 9 חודשים

נישואים יכולים להיות נפלאים אולם זה לא אומר שהם תמיד ורודים וכמו כל מערכת יחסים הם דורשים השקעה. קשה להסכים על הכל ולכן לצורה שבה מתנהלים בני הזוג יש השפעה גבוהה מאד על התוצאה. מחקר שהתפרסם Personal Relationship מצאשהודיה לא רק תורמת לנישואים אלא גם מונעת סימפטומים של התנהגות שלילית. (מקור)
אינסטגרם

12. התבוננות בתמונה של אדם אהוב יכולה להוריד כאב ב – 44%. (מקור)

 במחקר נסרקו ב MRI מוחות של סטודנטים מאוהבים כשהם מביטים בתמונה של בני הזוג. החוקרים הפעילו על הנחקרים מידות שונות של חום כואב על העור. נמצא שבממוצע , הכאב שלהם פחת ב- 36%-44% בזמן שהם הביטו בתמונות של בני הזוג.

13. תסמונת קלורמבו היא הפרעה דלוזיונלית שבה החולה מאמין שמישהו אחר מאוהב בו. 0111

התסמונת תוארה לראשונה בשנת 1942 על ידי הפסיכיאטר הצרפתי גטאן גטיאן דה קלרמבו, ומכאן שמה. רוב החולים הם נשים, רובן ללא בן זוג קבוע. האדם שלכאורה החולה מאוהב בו הוא בדרך כלל ממעמד חברתי גבוה או אדם בלתי מושג (כוכב קולנוע, פוליטיקאי מפורסם, ובתיאור המקרה הראשון – מלך אנגליה ג'ורג' החמישי) (מקור)

אינסטגרם

14. בישראל נערכים כ-50,000 חתונות כל שנה, כ- 200 חתונות בערב אם לא לוקחים בחשבון שבתות וחגים (מקור)

37,000 מהחתונות הן של יהודים, 10,00 חתונות מוסלמיות ו-3,000 של שאר העדות החיים בארץ. 80% מהזוגות המתחתנים הם בני 25-28 אבל נתון זה משתנה משנה לשנה, גיל הנישואים הולך ועולה, אבל לא כולם מתחתנים בגיל מאוחר יחסית, בישראל יש כ- 500 חתונות בהן הכלה בת פחות מ- 16. חתנים בני פחות מ- 16 זה כבר עניין הרבה יותר נדיר. ב- 2010 התחתו רק 50 נערים בני פחות מ- 16. כלומר רב הקטינות נישאות לחתנים מבוגרים יותר.
כלות בנות פחות מ-19 זו כבר תופעה יותר שכיחה, יש כ- 7000 חתונות כאלו בשנה.

15. כמעט שליש מהזוגות בישראל מתגרשים. 30111

אחוז הגירושים הגבוה ביותר הוא בתל אביב, במקום השני נמצאת ירושלים ובמקום השלישי עפולה. הסיכוי של בני זוג שהתגרשו בעבר להתגרש שוב הוא כפול מהסיכוי של זוג שאלו נישואיו הראשונים. הסיכוי לגירושים עולה ככל שגיל הנישואים נמוך יותר ואם יש עבר של גירושים במשפחה. הסיכוי לגירושים יורד אם בבעלות בני הזוג דירה (כנראה מתוך חשש לאיבוד נכסים), גברים ונשים בעלי השכלה גבוהה יתגרשו פחות באופן משמעותי לעומת בני זוג חסרי השכלה אקדמית. גברים עובדים יתגרשו פחות מאשר גברים ללא עבודה קבועה, לבני זוג עולים מברה"מ סיכוי גבוה יותר להתגרש יחסית לאחוז בשיעור האוכלוסייה הכללית, בני זוג מאותו מוצא יתגרשו פחות ולגיל האישה בזמן הנישואים יש משמעות גדולה, ככל שגיל האישה גבוה יותר כך פוחת הסיכוי לגירושים. (מקור)

16. חוקרים מאוניברסיטת אמורי באטלנטה גילו כי זוגות שמזמינים מעט אורחים או מתחתנים בנישואים מהירים, נמצאים בסיכויי הגירושין הגבוהים ביותר. מבוא לסטטיסטיקה א

לפי המחקר, סיכויי הגירושין של בני זוג שהזמינו לחתונה יותר מ- 50 איש פוחתים ב- 50%. לעומת זאת, זוג שהזמין בין 11-50 אורחים מצוי בסיכויים גבוהים ב- 60% להתגרש יותר ממי שקיימו חתונה גדולה.

17. בכל הנוגע להוצאות החתונה – ההשפעה היא הפוכה. 30111

זוג שמקיים חתונה בעלות נמוכה מהממוצע מצוי בסיכון גירושים נמוך ב- 35% מזוג שהוציא סכומים גבוהים.

18. הוצאה גבוהה מהממוצע על טבעת אירוסין מעלה את הסיכון לגירושין ב- 30% !!!! סטטיסטיקל רגב גוטמן

חוקרים באוניברסיטת Emory מצאו קורלציה (קשר) בין מחיר טבעת נישואים לגירושים, פשוט מאד, אם קיבלת טבעת מפוצצת צפויה לך אכזבה לפי המחקר. מאחורי המחקר עומדים שני אקונומטריקאים Hugo M. Maillon ו – Andrew M. Francis. הם אספו וניתחו נתונים של 3000 זוגות הטרוסקסואלים נשואים, או שהיו נשואים (ללא אלמנים או אלמנות). המחקר אישש את הטענה כי יש קשר בין ההוצאה הכספית על החתונה ומשך זמן הנישואים.
 Kelly Faircloth of Jezebel מסכם כך: לאישה, שטבעת הנישואים שלה עלתה יותר מ- 20,000$, יש פי 3.5 סיכוי להתגרש מאישה שטבעת הנישואים שלה עלתה בין 5000$-10,000$. 
הסיכוי להתגרש אצל לגברים שהוציאו על טבעת נישואים בין 4000$-2000$ גבוה ב- 50% מגברים שהוציאו בין 500$-1000$ על הטבעת. (מקור)

19. 87% מהאמריקאים מאמינים באהבה.

בסקר שנערך בארה"ב ב- 2017 נמצא כי בכל רגע נתון 22% מאוהבים עד מעל לראש, 34% מאוהבים מאד, 14% די מאוהבים, 25% בכלל לא מאוהבים ו- 5% לא הסכימו לענות על השאלה. (מקור)

אינסטגרם

20. אנשים נשואים נהנים מבריאות טובה יותר ותוחלת חיים ארוכה יותר מאנשים שאינם נשואים. gool סטטיסטיקל

אנשים נשואים סובלים פחות מסרטן, מחקות לב ועוברים פחות ניתוחים. (מקור). מחקרים על בריאות ונישואים הם חלק ממחקרים מקיפים על קשרים חברתיים ובריאות. קשרים חברתיים מעניקים לנו תחושה של זהות, מטרה, שייכות, משמעות ותמיכה. נישואים ואיכות הנישואים משוייכים למדדים רבים של בריאות.

21. אפקט הנישואים על הבריאות חזק יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. gool

בריאות האישה מושפעת באופן משמעותי יותר מקונפליקטים ושביעות רצון בנישואים. אישה שאינה מרוצה מהנישואים שלה תחווה יותר מחלות ותוחלת החיים שלה תהיה נמוכה יותר מזו של אישה רווקה בדר"כ. רב המחקרים על הקשר בין נישואים לבריאות נעשו על זוגות הטרוסקסואלים ואין מספיק מידע על השפעת נישואים על הבריאות בזוגות מאותו מין  (מקור).

אינסטגרם

אנשים התעניינו גם בכתבות האלו:

"לנצח את הסטטיסטיקה" – קורס אונליין במבוא לסטטיסטיקה א' של האוניברסיטה הפתוחה:

אם גם אתם חוששים ממתמטיקה 

אם נמאס לכם לשבת בשיעורים בלי להבין על מה המורה מדבר

אם אתם רוצים הפעם להצליח לעבור את הקורס מבוא לסטטיסטיקה א' – אתם יכולים. 

זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. 

קורס תמציתי וקליל שעושה סדר בבלגן.

הורידו את החוברת החינמית של הקורס "לנצח את הסטטיסטיקה ותתחילו כבר עכשיו להצליח.

הקורס בנוי כך שלא תצטרכו להגיע כלל לשיעורים בכיתה, כל ההסברים והתרגולים נמצאים כבר בקורס עצמו.
מבוא לסטטיסטיקה א של האוניברסיה הפתוחה